Karnozyna

L-karnozyna – 4 rzeczy, które warto wiedzieć!

L-karnozyna (l-carnosine) to związek niezwykle istotny dla utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Ma ona również ogromny wpływ na pracę naszego mózgu. Karnozynę znajdziemy w pożywie czytaj więcej »

 

L-karnozyna – 4 rzeczy, które warto wiedzieć!

karnozyna

L-karnozyna (l-carnosine) to związek niezwykle istotny dla utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji oraz zdrowiu. Ma ona również ogromny wpływ na pracę naszego mózgu. Karnozynę znajdziemy w pożywieniu. Wraz z wiekiem jej poziom spada. Dieta bogata w karnozynę może nie wystarczyć. Konieczna może okazać się wówczas suplementacja. Przyjrzyjmy się, w jakich produktach znajdziemy carnosine oraz kiedy i dlaczego warto sięgnąć po suplementy diety.

L-karnozyna – co to jest i jak działa

L-karnozyna to naturalny przeciwutleniacz składający się z dwóch aminokwasów beta-alaniny i histydyny. Występuje ona w sposób naturalny we wszystkich komórkach naszego ciała m.in. w sercu, mięśniach oraz mózgu. Wpływa ona na ich właściwy rozwój oraz pracę. L-carnosine wpływa także na pracę wątroby oraz nerek. Jej niedobór może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

https://KARNOZYNA.COM/ Karnozyna jest skuteczna w neutralizowaniu wolnych rodników oraz zmniejszeniu stresu oksydacyjnego. Opóźnia ona proces starzenia. Związek ten pozytywnie działa na białka znajdujące się w organizmie człowieka – poprawia ich trwałość oraz funkcjonalność. Pomaga również w usuwaniu z organizmu zniszczonych struktur białka. Ułatwia to funkcjonowanie oraz podział komórek.

Gdzie występuje karnozyna

Karnozyna jest przyjmowana wraz z pokarmem. Jej poziom zależy od płci, wieku oraz stosowanej diety. U mężczyzn zaobserwowano wyższy poziom karnozyny, niż u kobiet. U wszystkich ludzi spada on wraz z wiekiem. Badania wykazały, że w wieku siedemdziesięciu lat poziom karnozyny w organizmie jest o ponad połowę mniejszy, niż w okresie wczesnego dzieciństwa. Niski poziom carnosine możemy zaobserwować także u wegetarian oraz wegan. Dzieje się tak dlatego, gdyż związek ten występuje głównie w mięsie wołowym oraz drobiu.

U osób z niedoborem l-karnozyny zalecane jest wprowadzenie diety bogatej w produkty zawierające carnosine. Możliwa jest także suplementacja – zwłaszcza w przypadku osób, które z diety wyłączyły produkty mięsne oraz ludzi w średnim i zaawansowanym wieku. Suplement karnozyna może poprawić jakość oraz długość życia. Ponadto wpływa on pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu.

Na co pomaga L-karnozyna

L-karnozyna ze względu na prozdrowotne właściwości jest skuteczna w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia wielu chorób. Badania wykazały, że niski poziom carnosine może mieć wpływ na powstawanie oraz rozwój chorób tj.: nefropatia; zaćma; jaskra; choroby serca; cukrzyca; insulinooporność; nowotwory; autyzm.

Karnozyna jest niezbędna do normalnego funkcjonowania naszego organizmu. Regulując poziom metali ciężkich w organizmie tj. miedź, żelazo, kobalt oraz cynk, oraz zmniejszając ich toksyczność wpływa na poprawę pamięci. L-karnozyna chroni białka przed karbonylacją, która prowadzi do uszkodzeń w układzie nerwowym mających wpływ na problemy z pamięcią.

Związek carnosine wpływa również pozytywnie na naszą kondycję oraz wydolność organizmu. Właściwy poziom karnozyny umożliwia nam intensywną aktywność fizyczną. Pomaga ona bowiem w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy nasze mięśnie intensywnie pracują.

dobra karnozyna

Zapobiegając spadkowi wartości ph karnozyna chroni organizm przed zakwaszeniem. Znacznie przyspiesza to regenerację mięśni.

Suplementy diety l-carnosine – jak stosować

Karnozyna to naturalne białko, które możemy spożywać w nieograniczonej ilości. Jej nadmiar zostanie wydalony z organizmu. Gdy zdecydujemy się na suplementy l-carnosine, należy stosować się do zaleceń producenta. Dobrej jakości suplement z l-karnozyną znajdziemy w sklepie z suplementami karnozyna.com. Suplement diety Carnosine komplex Dr. Kucera oprócz L-karnozyny zawiera witaminę E, koenzym Q10, L-Karnitynę, ekstrakt z borówki bagiennej oraz ekstrakt z pestek winogron. Produkt jest w stu procentach naturalny. Skład suplementu został opracowany przez dr. Michaela Kucerę.

Jakie są przeciwskazania przyjmowania suplementu z l-karnozyną? Kobiety w ciąży oraz karmiące dziecko powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, zanim zaczną stosować suplement carnosine. Osoby z niskim ciśnieniem powinny zachować szczególną ostrożność. L-karnozyna obniża bowiem ciśnienie. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Artykuły powiązane